Aa
تاریخ : شنبه 2 آذر 1398
کد 1444

ترکی در تهران 20: اصلاح قیمت بنزین تصمیم یک شبه نبود

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تهران گفت: اصلاح قیمت بنزین تصمیم یک شبه نبود، بلکه براساس نقشه راه اقتصادی در آذرماه 94 که در آن اصلاح ساختار بودجه و ساختار اقتصادی در اولویت قرار گرفته ایجاد شد.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تهران، چهارشنبه شب در برنامه زنده تهران 20 با محوریت تنویر افکار عمومی در موضوع اصلاح قیمت بنزین و نظارت بر توزیع و عرضه کالاها با حضور انوشیروان محسنی بند پی استاندار تهران و نعمت الله ترکی رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تهران به روی آنتن شبکه 5 سیما رفت.

ترکی در ابتدا در پاسخ به پرسش مجری برنامه مبنی بر اینکه چرا موضوع اصلاح قيمت بنزین شوک آور بود و ناراحتی های روانی ایجاد کرد؟ گفت: سیاست کاهش فقر مطلق و حمایت از اقشار کم درآمد یکی از برنامه های اولویت دار دولت بود که از سال 93 آغاز شد.

وی اظهار کرد: تا سال 96 میزان دریافتی یک خانوار تحت حمایت در نهاد حمایتی 50 هزار تومان بود و اکنون به 500 تا 600هزار تومان برای یک خانواده 5 نفره رسیده است.

*اصلاح قیمت بنزین تصمیم یک شبه نبود!

ترکی افزود: اصلاح قیمت بنزین تصمیم یک شبه نبود، بلکه براساس نقشه راه اقتصادی در آذرماه 94 که در آن اصلاح ساختار بودجه و ساختار اقتصادی در اولویت قرار گرفته ایجاد شد. باید گفت که هرهفته در جلسات متعددی محورهای مهم هر برنامه از جمله تامین منابع مالی مطمئن برای کشور، حمایت از تولید و اشتغال، ایجاد ثبات اقتصادی، ارتقا و بهبود معیشت عمومی مورد بحث و بررسی قرار می گرفت و در صورت تطبیق با اسناد بالادستی به تصویب می رسید.

*صف مردم از شلوغی های اخیر جدا است

مجری برنامه سوال کرد: چرا اصلاح قیمت بنزین از همان ابتدا اجرایی نشد؟ و رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تهران در پاسخ گفت: چون زمان و شرایط اجازه اجرائیات را نمی داد و افزایش نرخ بنزین بستگی به بدهی های بانکی دولت و شرایط مناسب ارز داشت. هر چند تا کنون 15 بار قیمت بنزین افزایش پیدا کرده و این افزایش بدون مطالعات اجتماعی و چالش های پس از آن غیر ممکن است با این حال نکته مهم آن است که این اغتشاشات اخیر را نباید به حساب مردم گذاشت.

*دولت هر کاری انجام دهد باز هم بازخواست می شود

ترکی با بیان اینکه افزایش قیمت بنزین براساس مطالعات برنامه ای در شورای اقتصاد کشور طی دو سال گذشته است، گفت: براساس نقشه راه اقتصادی کشور و اصلاح نظام هدفمندی یارانه ها، قیمت 14 قلم کالا باید تغيير مى كرد که بنزین تنها یکی از آن ها است. دولت اگر برنامه ای اجرا نکند بازخواست می شود اجرا هم کند باز هم بازخواست می شود.

*مصرف بنزین پس از گرانی 30 درصد کاهش یافته است

وی افزود: براساس آخرین آمار، میانگین مصرف بزنین در کشور که حدود 90 میلیون لیتر در روز است که نزدیک به 30 درصد کاهش یافته است.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تهران اضافه کرد: شرایط کشور و وجود فشارهای اقتصادی و تحریم ها باعث شد تا قیمت بنزین را اصلاح كنيم ، شاید اگر تحریم ها نبود، بنزین گران نمی شد و از جای دیگر منابع تامین می کردیم. 

ترکی گلایه کرد: چرا نیمه پر لیوان و اقدامات مثبت دولت در تغییر ساختار اقتصادی کشور را نمی بینید؟ و همواره بر نیمه خالی لیوان تاکید دارید؟ 

*دولت از نفت خداحافطی کرد|مسیر اصلاح ساختار اقتصادی دولت درست است|ما به آن اعتقادداریم حتی اگر کامل اجرا نشود

وی با مورد توجه قراردادن سیاست بدون نفت دولت بویژه در بودجه سال 98 و 99، اظهار کرد: دولت از نفت خداحافطی کرده و به دنبال درآمدزایی پایدار از طریق اصلاح نظام مالیاتی، اصلاح نظام بانکی است. دولت درآمدهای پایدار خود را در عمران و آبادانی هزینه می کند نه در بودجه جاری خود یعنی اگر حتی بخشی از این سیاست تا سال 1400 هم عملیاتی شود برای ما راضی کننده است چرا که اعتقاد داریم راه و مسیر درست است.

*حساب بانکی بسته های معیشتی جدا است

ترکی همچنین درباره بسته حمایت معیشتی که حاصل افزایش قیمت بنزین است، گفت: ابتدا قرار بود منابع حاصل از اصلاح قیمت بنزین به بودجه عمومی وارد شود، اما رئیس جمهور اجازه نداد درآمدی که از اصلاح قیمت بنزین به دست می‌آید وارد بودجه عمومی شود. بر این اساس در خزانه شماره حساب خاصی تعریف شد تا این درآمد به آن حساب واریز شود و از آن حساب نیز با مکانیزمی به خانواده‌های هدف برسد. شب گذشته هم مرحله اول واریزی ها انجام شد.

*شهروندان هر گونه افزایش قیمت را به 124 گزارش کنند

ترکی در پایان قول داد تا بازار ملتهب و افزایش قيمت کالا در استان وجود نداشته باشد. وی درباره افزایش قیمت کالاها پس از اصلاح قيمت بنزین اظهار کرد: افزایش قیمت در کالاها نداریم اگرچه افزایش 4 تا 10 درصدی  طی سال طبیعی است. سامانه 124 در اختیار شهروندان است. مردم گرانی در بخش های مختلف را از طریق سامانه 124 اعلام کنند.