Aa
تاریخ : سه شنبه 29 بهمن 1398
کد 1484

ویژه تهرانی ها| فراخوان بزرگترین مشارکت علمی دولت و دانشگاه

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تهران فراخوان بزرگ مشارکت دانشگاه ها و مراکز علمی را در اجرای طرح های پژوهشی استان تهران اعلام کرد.

به گزارش پایگاه خبری سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تهران بر اساس بند «ز» تبصره 9 قانون بودجه سال 1398و همچنین قانون بالادستی بند «ب» ماده 64 قانون برنامه ششم توسعه کشور دستگاه های اجرایی ملزم هستند 1 درصد از بودجه خود(به جز فصل 1 و 6) را صرف پژوهش از طریق مراکز علمی و دانشگاه ها کنند.

هرچند این قانون برای توسعه اجرای علمی طرح های دستگاه های استانی خوب بود اما برخی از دستگاه ها که بودجه کمی داشتند یک درصد پژوهش بسیار ناچیز بود و امکان کار پژوهشی برای آنها میسر نبود.

از این رو از سال 1397 بر اساس تبصره یک قانون بودجه در استان تهران کل بودجه پژوهشی دستگاه های اجرایی متمرکز شد که مبلغی حدود 2 میلیارد تومان بود. شورای برنامه ریزی (با تعیین اولویت ها و چالش ها) تصمیم گرفت طی ساز و کاری علمی و حرفه ای این بودجه را برای کارهای پژوهشی مورد نیاز استان اختصاص دهد. از این رو کارگروه پژوهش و فن آوری ذیل شورای برنامه ریزی استان تهران ماموریت یافت تا موضوعات پژوهشی پیشنهادی دستگاه های استان را بر اساس مسائل و چالش های استخراج شده ارزیبابی و دسته بندی کند.

بر این اساس 24 دستگاه اجرایی که بودجه هزینه ای دریافت می کنند موظف به ارسال محورهای پژوهشی خود شدند که در نهایت 18 دستگاه تعداد 142 موضوع را بعنوان موضوع پژوهشی خود ارسال کردند.

در تاریخ 12 بهمن ماه سال 98 کمیته منتخب کارگروه پژوهش و فن آوری استان تشکیل جلسه داد و در نهایت 37 عنوان پژوهشی مورد نیاز 16 دستگاه اجرایی استان تهران بر اساس اولویت ها مورد تائید قرار گرفت.

در تاریخ 20 بهمن ماه 1398 نظرنهایی کمیته در کارگروه پژوهش و فن آوری استان تهران تصویب شد و تصمیم بر آن شد که طی فراخوانی از سوی سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تهران و دستگاه های اجرایی از مراکز دانشگاه های علمی برای ارائه پرپوزال مرتبط با موضوعات مصوب پژوهشی استان دعوت شود. 

از این رو هر دستگاه اجرایی پس از دریافت پروپوزال ها توسط یک داور علمی (استاد دانشگاه مرتبط با موضوع پژوهش) و یک داور اجرایی (کارشناس ارشد و متخصص در دستگاه اجرایی با 15 سال سابقه) نسخه پروپوزال ارسالی از مراجع دانشگاهی را مطالعه و ارزیابی و داوری می کنند ودر نهایت برای تائید نهایی و عقد قرارداد پژوهشی و اختصاص بودجه به کمیته ارسال می شود.

نعمت الله ترکی رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تهران گفت: از تمامی اساتید دانشگاه ها و مراکز علمی و پژوهشی می خواهیم دولت را در انجام امور پژوهشی با هدف اجرای دانش محور طرح ها و پروژه ها حمایت کنند و با حضور و مشارکت در این فراخوان طرح ها و تحقیقات خود را ارائه کرده و پس از انتخاب بهترین پروپوزال با آنها قرارداد منعقد می شود.

وی افزود: اساتید و دانشجویان و مراکز علمی می توانند از طریق سایت amoozesh.thmporg.ir (بخش پژوهشی) اطلاعات لازم را دریافت و نسبت به ارسال پروپوزال تا 5 اسفندماه98 اقدام کنند.